Contest results

Bocuse d'Or

29-30 January 2019


 

Danemark

Sweden

Norway 


World Burger Contest

30 January 2019


 

Pineros Felipe
 Barge Quentin
 Mounier Pierre

Di Caro Giovanni
 Idelon Nicolas
Casteion Valentin

Mchallet Elise
Meunier Henri
Gougny Laurent


Young Architect Revelation Award Club Chic 

30 January 2019

Mathilde Archontaras

Solène Jacques

Zoé Vaudou et Eléonore Sala

 

Jury's favorite award : David Beltramelli


Young Baker Competition

29-30 January 2019


 

Yang Xiongsen (Chine)

Yufei Zhu (Chine)

Vincent Richter (Allemagne)   

 


French Championship of Latte Art

28-30 January 2019


 

David Ly

Neora Shwartz

Tong Zhang

 




French Barista Championship

28-30 January 2019


 

Tom Balerin

Lacy Audry

Alexia Sivignon

 


European Championship of Frozen Desserts

30 January 2019


 

Hervé Mouly

Nicolas Rodriguez

 


French Coffee in Good Spirit Championship

29-30 January 2019


 

Hakim Benhamouda

Johanny Falvo

Charlene Cabioch

 


The Golden Shell Contest

30 janvier 2019


 

Thibert Rival

James Leduc

Christian Perea

 


Golden Fish Contest

30 January 2019


 

Pierre Bessonnet

Romain Paro

Brian Isihlis

 


Gargantua

29 January 2019


 

Jacky Hemon

Lucas Gartiser

Bruno Deshaies

 

Kitchen Help Prize:
1. Meriem Bouchelagem
2. Suzana Da Costa
3. Adil Tijani Idriss

 


French championship of Pastry Arts

28-29 January 2019


 

CFA Boulogne-sur-Mer

CFA Arras

CFA Groisy

 


European Butcher Competition

29 January 2019


 

Thomas Guyomar
Christophe Ip Yan Fat

Victor Dumas
Benjamin Santoro

Gaëtan Genestoux
Laurent Flaujac

 


Coupe du Monde de la Pâtisserie

27-28 January 2019


 

Malaysia

Japan

Italy

 


French Brewers Cup Championship

26-28 January 2019


 

Pierre de Chantérac

Joachim Morceau

Mounir Oumessaoud

 


Pitch Start up Battle Credit Agricole

28 January 2019


 

3 sens

Avec Plaisir

 

La Popote Compagnie

Les Grappes

 


French Bakery Cup

26-28 January 2019


 

Nouvelle-Aquitaine

Bretagne

Normandie

 


Concours Jeunes Sommeliers Auvergne Rhône-Alpes

28 January 2019


 

Andreane Fondimare
Apprentissage Lycée Hôtelier Dardilly

 


1 Cheese Morger/1 Cook Contest

27 January 2019


 

Claire Genthon
Florian Poyet

Xavier Thuret
Jean-Charles Karman

François Bourgon
Simon Carlier

 


European Sugar Championship

26-27 January 2019


 

Jonathan Idiart

Joannic Taton

Hyeoneug Kim

 


Coupe de France des Fromagers

27 January 2019


 

Fuko Honda

Quentin Renier

Vincent Philippe

 


French Cup'Tasters Championship

26-27 January 2019


 

Dajo Aertssen

Marie Baudet

Sébastien Maurer

 


Maître D’Hôtel Trophy

26 January 2019


 

Benoît Brochard

Nicolas Giraud

Mathieu Nectoux

 


International Catering Cup

26 January 2019


 

France

Singapore

Luxembourg

 


1st National School Trophy: Delicatessen Category

26 January 2019


 

Maxime Garcon

Romain Le Guellaff

Puy-de-Dôme
Franche-Comté

 


Joust of Masse Trophy

26 January 2019


 

Alexandre Donnay
Pierre Teyant

Grand Prix

Arthur Menhaem
Florian Choquet

Meilleure assiette chaude

Kévin Pernette
Gilles Leninger

Duo le plus complice

 

Share this page :

© 2018 Sirha. All rights reserved. Terms and conditions