Wednseday 25 January

Tuesday 24 January

Monday 23 January

Sunday 22 January

Saturday 21 January

 


 

Bocuse d'Or

24 > 25 January 2017

USA
Mathew Peters
Harrison Turone (Commis)

Norway
Christopher William Davidsen
Havard Werkland (Commis)

Iceland
Viktor Andresson
Hinrik Larusson (Commis)

Go to the contest page

 


12th European Championship of Sugar

24 > 25 January 2017

Fabien Emery

Patrice Ibarboure

LĂ©andre Vivier

Go to the contest page

 


Global Young Chef Challenge Finals

25 January 2017

Germany
Marianus Von Hörsten

Sweden
Eric Seger

Singapore
Lynette Tay

Go to the contest page

 


International Competition for Young Bakers

24 > 25 January 2017

Nina Mirjam Vogel

Anna Sall
Angela Marianne Bisseger

Lina Andersson

Go to the contest page

 


Gargantua

24 January 2017

Nouvelle Aquitaine
JĂ©rĂ´me Latour

ĂŽle-de-France
Jacky Hemon

Pays de la Loire
Anthony Hervy

Go to the contest page

 


French Barista Championship

24 January 2017

Marco Sousa de Rosa

Fanny Pardes

Massimo Santoro

Go to the contest page

 


French Coffee in Good Spirits Championship

24 January 2017

Mikaël Portannier

Yoann Bride

Jérémy Collin

Go to the contest page

 


French Latte Art Championship

24 January 2017

Mickaël Humbert

Rudy Dupuy

Brice Robin

Go to the contest page

 


Auvergne and RhĂ´ne-Alpes contest selection of the Best Butcher and Caterer Apprentice of France

24 January 2017

Pierre-Jean Liogier (RhĂ´ne-Alpes)

Derek Diat (Auvergne)

Go to the contest page

 


Coupe du Monde de la Pâtisserie

22 > 23 January 2017

France
Etienne Leroy
Bastien Girard
Jean-Thomas Schneider

Japan
Takahiro Komai
Yoshiaki Uezaki
Takao Yamamoto

Switzerland
CĂ©dric Pilloud
Jorge Cardoso
Jean-Baptiste Jolliet

Go to the contest page

 


Artisan Butcher European Trophy

23 January 2017

Michel Massonneau
RĂ©my Buffard

Jean-Marie Boedec
Joël Lombert

Alexandre Bozon
Laurent Michaud

Go the contest page

 


12th European Championship of Sugar

22 > 23 January 2017

CFA Ernest Meyer (Moselle)
Blaise Ugo (Pastry)
Antoine Potier (Chocolate)
Carolane Lerch (Ice-cream)

CEPAL Laxou (Moselle)
Christian Bauerle (Pastry)
Georges Jessy (Chocolate)
Isabelle Leday (Ice-cream)

Institut des MĂ©tiers (Clermont-Ferrand) / IMT (Grenoble)
Hélène Jutier (Pastry)
Tanguy Mercier (Chocolate)
Benjamin Gaborit (Ice-cream)

Go to the contest page

 


Coupe de France de la Boulangerie

21 > 23 January 2017

Normandie
Valentin Levrard
Maximilien Tetard
Damien Dedun

Paris - ĂŽle de France
Jordan Lardeux
Didier Chaput
Aurélia Pfeiffer

RhĂ´ne-Alpes Auvergne
Aurélien Mingot
Amandine Ferrand
Fabrice Popy

Go to the contest page

 


The Golden Shell

22 January 2017

Christophe Tassol

Christian Bouvier

Morgan Bonnard

Go to the contest page

 


The Contest of the Emperor

22 January 2017

Muriel Caron

Louis De Dompsure

Laurence Naulin

Go to the contest page

 


National Cheese Contest

22 January 2017

Romain Guibert

Nicolas Got

Adélie Nanche

Go to the contest page

 


International Catering Cup

21 January 2017

Switzerland
David Alessandria
Julien Gradoz

France
SĂ©bastien Zozaya
Yoann Fournier

Singapore
Patrick Heuberger
Brandon Wei Khong Foo

Go to the contest page

 


Maître d'Hôtel Trophy

21 January 2017

Elsa Jeanvoine

SĂ©bastien Rival

Arnaud Enjalbert

Go to the contest page

 


French Open of Frozen Desserts

21 January 2017

Yoann Hasselbein

JĂ©rĂ´me Cellier

Franck Fouchereau

Go to the contest page

 


Battle of the Laureate of Masse Trophy

21 January 2017

Grand Prix
Frédéric Mirat
Frédéric Lefevre

The Best Theme Expression
Francois Martin
Matthieu Pasgrimaud

Prix Best Duo
Pierre Teyant
Carine Ramponi

Go to the contest page

 

26 - 30 January 2019 / Eurexpo - Lyon